Co svět světem chodí... chodí bosky. Jen my jsme na to postupem času nějak zapomněli...
První nalezené boty z jednoho kusu kůže jsou odhadovány na stáří cca 5 500 let. Dříve se lidé obouvali jenom proto, aby se chránili před horkem, nebo mrazem. Jinak chodili bosí. Ono ostatně - lidská noha je přizpůsobena chůzi na boso a nic navíc vlastně nepotřebuje. Takhle to příroda vymyslela a lidstvo pak vymyslelo to všechno ostatní.
V mnoha rodinách bývaly dříve boty spíše nedostupné, dědily se, nosili je pouze do terénu, nebo když bylo venku škaredě. Boty se nazouvaly ve svátek, nebo u zvláštních příležitostí. Ale to je vše.
Takhle to bylo.
Až na počátku průmyslové revoluce v 19. století, kdy byly vynalezeny první šicí stroje a kaučukové podrážky, se boty staly dostupnější pro všechny vrstvy lidí. Začalo docházet k jejich nadužívání. Nové materiály a technologie ovlivňovala móda a boty přestaly mít svoji hlavní ochrannou úlohu. Stal se z nich naprosto neodmyslitelný módní doplněk a tak je to (bohužel?) dodnes.
Jejich tvar se měnil průběžně podle toho, co se zrovna líbilo víc, začaly se vyrábět boty s podpatkem, aby přidaly člověku na výšce, různě se upravoval tvar špice bez ohledu na přirozený tvar chodidla a v neposlední řadě bylo děsně trendy měkčit došlap.
Co se stalo s bosou nohou?
Noha vlastně tak trochu pláče. Ztrácí kontakt s povrchem, na němž se pohybuje. Noha tak trochu úpí, protože má v botě stlačené prsty v kulatých, nebo dokonce špičatých botách, a navíc ten podpatek. Který úplně změní těžiště těla. Noha je smutná, protože nemůže správně fungovat. A tak začne dávat signály. Svaly nefungují jak by měly, ochabují, vznikají neduhy jako ploché nohy, nebo například vbočené palce a spoustu dalšího. Ze špatného obouvání bolí celý člověk, kolena i rameno. Takhle jsme to možná ani nechtěli...
Barefoot jako návrat k přirozené chůzi
Hlavní myšlenkou barefoot obouvání a bot podle barefoot principů je to, aby člověk chodil přirozeně. Abychom co nejvíce simulovali přirozenou chůzi. Abychom vrátili nohám pohodlí a botám hlavní funkci - ochranu před vlivy počasí. Barefoot bota nohu nijak neomezuje, nepodpírá, nijak ji nepomáhá.
Hlavní znaky barefootových bot:
- prostorná špička,
- tvar špice opisuje přirozený tvar chodidla, nemačká palec k ostatním prstům,
- mezi špičkou a patou není žádný výškový rozdíl – žádný podpatek,
- žádná podpora klenby, žádný tvrdý opatek,
- příčně a podélně ohebná podešev – ohnutí bez námahy,
- tloušťka podešve 3 až 6 mm, aby byl zajištěn kontakt citlivých receptorů na chodidle s terénem, kde se noha pohybuje.